Svět bludišť

Jak začala naše cesta k bludišti?

Vraťme se do roku 2015. Začal se psát příběh dvou staronových přátel Mirka a Vlastíka. Setkali se opět po několika letech. Náhody ale neexistují, a jinak tomu nebylo ani v tomto případě. Mirek tehdy studoval vysokou školu, Vlastík pracoval jako obchodní zástupce pro kavárenskou společnost. O společném projektu vytvořit zábavní atrakci ještě zdaleka nebyla řeč.

Příběh dvou přátel

Pánové se znali už od dětství. Společně navštěvovali základní školu, a jak už to tak na moravských vesnicích bývá, existovala mezi nimi i určitá rodinná vazba. Řekněme ve zkratce, že jsou kluci bratranci přes koleno. Pojďme se ale vrátit k jejich příběhu.

Myšlenka společného podnikání

Na přelomu roku 2015, kdy se si kluci setkali, se zrodila myšlenka společného podnikání. Šlo o první krok ke společné cestě za zábavním průmyslem. Vlastníkům prvotní záměr se nakláněl k provozu rychlého občerstvení, a tak se začala psát první kapitola. Kluci sebrali odvahu a pořídili si starý pojízdný karavan. Vyrazili vstříc prvnímu podnikatelskému dobrodružství. Na otázku, kam stánek umístí, nebylo těžké najít odpověď. Pokud máte v rodné obci největší autokemp v České republice, a dobré vztahy se správnými lidmi, není nad čím přemýšlet. Jak možná tušíte, hlavní hrdinkou je jihomoravská  obec Pasohlávky, ze které Mirek pochází a kde také žije. Do všude známého Autokempu Merkur každoročně dojíždí za letními radovánkami davy turistů. A těm se sluší nabídnout dobré jídlo a piti!

V roce 2016 šlo, jak se zdálo, vše hladce. Stánek se podařilo umístit do autokempu, navíc byli Mirek s Vlastíkem plní nadšení z přicházejících letních prázdnin, které mohly přinést příležitosti pro prodej jídla z rychlého občerstvení. Dvojice podnikavců byla plná ideálů a nadšení. Netrvalo ale dlouho, a na cestě se objevily první překážky. Téměř nic nefungovalo tak, jak mělo, najít ve stánku funkční spotřebič byl nadlidský úkol, elektřina nefungovala a další starosti se jen hromadily. Ani to ale kluky neodradilo a vrhli se do podnikání po hlavě. Každý den přicházely nové, neznámé situace. Sezóna probíhala celkem normálně, a i přes začátečnické chyby se první rok podnikání kluci dokázali vymanit z červených čísel. Přesně to byl impuls vydržet a pokračovat další rok. 

Sen vybudovat velké bludiště

A vlastně celý první rok se stal tou největší inspirací. Vlastík přišel s myšlenkou a snem vybudovat velké bludiště. V bludišti by se totiž lidé mohli ztrácet stejně jako začínající podnikatelé. Bohužel nebyl v dohledu ani pozemek, ani finance na zhmotnění tohoto nápadu. Rok 2017 ale plynul dál a k rychlému občerstvení postupně přibývaly i koktejlové bary. Byly to opravdu divoké časy, protože právě tyto stánky nemohly chybět na žádné vesnické zábavě. Z domu Mirek s Vlastíkem odcházeli v poledne, vraceli se druhý den ráno. S energií byli na dně, ale stále je držela vize, že takové podnikání má a bude mít smysl. V bludišti se vlastně zatím ocitali jen oni, museli se prodírat nástrahami podnikání a stále hledat tu správnou cestu. Rok 2017 ale kluky utvrdil v tom, že jdou správným směrem, a i když se někdy ztratí, vždy najdou tu správnou cestu. A aby opravdu neměli prostor se nudit, otevřeli další podnik – bar Nová radnice Drnholec. Tady si dvojka chtěla splnit sen o stálém a pevném koktejlovém baru.

Čas letěl a rok se s rokem sešel

V roce 2018 kluci k rychlému občerstvení v autokempu Merkur přidali i plážový bar, k tomu ale stále se svým pojízdným koktejlovým barem navštěvovali zábavy, festivaly a podobné společenské akce. Dopředu je poháněla stále ta stejná myšlenka vydělat dostatek peněz, které pomůžou zhmotnit sen. Tím snem bylo stále vybudování velkého bludiště, které bude zábavou pro celou rodinu. Každý rok podnikání kluky obohatil o širokou škálu zkušeností. Po lokálním podnikání, kdy nabízí jídlo a pití, čím dál více začali toužit po tom, že jejich projekt přeroste hranice nejen jejich kraje, ale možná i celé republiky.

Rok 2019 se zdál být bezproblémový. Podnikání fungovalo, jak mělo, kluci dále pokračovali v cestě za snem. Postupně se ale jejich cesty začaly rozcházet. Vlastík budoval vlastní projekt Cutters foodtruck, Mirek se ubíral k vinařství a začal budovat značku rodinného podniku Vinařství Kratochvíla. Zapálení do vlastních projektů postupně rozpustilo myšlenky o společném projektu.

Postupná realizace bludiště

Dvojice se začala plně soustředit na svůj vlastní byznys. Zvrat ale nastal v momentě, kdy Vlastík našel pozemek pro realizaci bludiště. Kluci tak neváhali ani minutu a opět šli po hlavě společně stejným směrem. Obohaceni o mnoho užitečných zkušeností věděli, že realizace bude mnohem jednodušší s pomocí dalších, stejně nadšených a zapálených osob, jako jsou oni sami, a tak oslovili kamarády Tomáše a Tomáše.  

Píše se rok 2021, pro mnohé možná zlomový. Vize a nadšení jsou ale pro kluky jako hnací motor. Myslíte si, že pro podnikání nepříliš růžové vyhlídky cestu nadšenců ukončí? Nikoli, jejich cesta tady právě začíná. Právě ono několikaleté bloudění kluky nasměrovalo na začátek klikaté cesty za společným snem. Rok 2021 bude přelomový a všichni věříme, že se vize stane realitou.